Miks ja kuidas?

klaver ja küdev kamin.gif

Siin kodulehel üleval numbrite all olevad laulud olen salvestanud oma kodus ja ilma keeruka stuudiotehnikata aastatel 2008 - 2012.

2007. aasta varasuvel, olles lõpetanud oma kolmanda sooloplaadi, olin tühi nagu tühjakspigistatud sidrun. Tüdinud kuudepikkusest stuudiotööst ja kahe aasta jooksul plaadi laulude kirjutamisest. See on nüüd küll viimane plaat, kinnitasin endale ja lohutasin end veel sellega, et häid laulutekste ei ole niikuinii enam mitte kuskilt võtta.

Kõik muutus, kui ma olin 2008 sügisel kodus haige ja sain ühe meilitervituse, milles üks neiu teatas, et minu laulud talle meeldivad. Ja nagu juhuslikult oli selles meilis ka link Poognasse, Eesti uuema luule sepikotta. Nii ma tutvusin Triinuga ja tema luulet lugedes tundsin, et tahan jälle uusi laule luua.

Vaiko Eplik näitas mulle oma eeskujuga ette, et tänapäeval ei pea muusikat sugugi ainult stuudiotes salvestama. Nüüd saab seda teha kas elutoas või hoopis magamistoas, nagu mina nüüd vahetevahel teen. Tehnika ei kammitse enam loojat ega ahelda teda stuudioseinte vahele.

Ja siis ma otsustasin oma "magamistoa" lauludega minna interneti avarustele rändama. Nii nagu kunagi bardid käisid maad mööda ringi ja laulsid omi laule. Ja polegi mulle enam vaja mingeid plaate ega helistuudioid.

Tehnilistest vahenditest olen oma uute laulude salvestamisel

kasutanud Roland VA-3 klahvpilli, 12 kanaliga mikserpulti Alesis ja M-Audio stereosalvestajat Microtrack 24/96.

Loomulikult on kõigist tehnilistest vahenditest uute laulude tegemisel ainult abi. Meloodiad tuleb ikka iseendal välja mõelda.

Teinud olen oma laule nii ja naa, väga harva, kui enne meloodia ja hiljem tekst selle juurde. Viimasel juhul tuleb tavaliselt endal ka luuletajaks hakata.

Enamasti teen aga oma meloodiad juba valmis tekstile. Teinud olen jällegi seda nii ja naa, et kas siis pilli taga mängides ja lauldes või "otse õhku" ilma pillita meloodiat diktofoni lauldes.

Diktofoni on väga kasulik kaasas kanda, sest mitte kunagi ei tea, kus ma parajasti viibin, kui mõni meloodia mulle pähe turgatab. Ja diktofoni abil saan ma selle kinni püüda. Sest õhust oled sa võetud ja sinna lähed sa jälle tagasi (meloodia muidugi).

Nii ongi minu uued laulud sündinud.

Võtke Teie nüüd nad vastu !